رونمایی از برگ برنده جدید مقابله با تحریم پتروشیمی/ ایران آماده تولید ۱۳ محصول جدید پتروشیمی شد

۱۳۹۷/۰۸/۱۹

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هم زمان با آغاز شمارش معکوس اعمال تحریم های غیرقانونی آمریکا و سفر هیات هایی از سابیک عربستان سعودی به کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی و پلیمری برای توقف خرید از ایران، صنعت پتروشیمی برای مقابله با تحریم ها برگ برنده جدید رو کرد.

یکی از مهمترین تاکتیک های مقابله با تحریم در بازار پتروشیمی متنوع سازی سبد تولید محصولات پلیمری بوده، به طوری که هر چه محصولات متنوع تری در صنعت پتروشیمی تولید و عرضه شود، قدرت چانه زنی برای بازاریابی، فروش و صادرات محصولات افزایش می یابد.

در این راستا برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی ایران، با شکستن انحصار برخی از شرکت های اروپایی و آمریکایی از جمله شرکت «ورسالیس» ایتالیا امکان تولید ۱۳ گرید جدید محصولات پلیمری فراهم شده که با تولید این محصولات علاوه بر تامین نیازهای صنایع تکمیلی داخلی و امکان کسب ارزش افزوده بیشتر زمینه توسعه بازارهای صادراتی هم فراهم شده است.

بر این اساس به همت متخصصان ایرانی و با دستیابی به دانش فنی بومی امکان تولید ۱۳ گرید جدید و انحصاری محصولات پلیمری با خوراک پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی کشور فراهم شده است.

گریدهای استراتژیک و خاصی هم چون گریدهای فیلم سه لایه، قالب گیری دورانی، نخ و الیاف، سه نوع گرید برای آبیاری قطره ای و گرید فیلم با شفافیت بالا، گرید سپر و باک خودرو در پتروشیمی جم فراهم شده است.

سیدحسین میرافضلی مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با اشاره به طراحی و تولید ۱۳ گرید جدید محصولات پلیمری، گفت: با طراحی و تولید این ۱۳ گرید محصول پتروشیمی ارزش افزوده ای معادل ۵۰ میلیون دلار در سال عاید صنعت پتروشیمی کشور شده که در صورت تکمیل زنجیره ارزش این محصولات در صنایع تکمیلی پتروشیمی در مجموع سالانه معادل ۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده حاصل خواهد شد. 

گرید MD-35504 پلی اتیلن برای تولید مخازن آب و مواد شیمیایی، MD-3510 پلی اتیلن برای ساخت نوارهای آبیاری قطره ای، گرید MD-3520 پلی اتیلن با برای ساخت نوارهای آبیاری قطره ای پلاک دار، فیلم های چند لایه و ورق های پلی اتیلن، گرید LL-235F6 پلی اتیلن سبک خطی برای ساخت نوارهای آبیاری قطره ای، فیلم های بسته بندی، چندلایه و کشاورزی، گرید LL-235F7پلی اتیلن سبک خطی تولید فیلم های پلی اتیلن و بسته بندی لامینیت، گرید LL-HP-18XF5 پلی اتیلن گرید فیلم و بسته بندی موادغذایی، گرید CC-52502 ساخت درب های بطری، گرید HD-5000Sپلی اتیلن سنگین تولید الیاف مونوفیلامنت، گرید باک پلی اتیلن سنگین برای تولید باک خودرو و گرید PP EP3130UV پلی پروپیلن برای تولید سپر خودرو محصولات تازه وارد سبد تولید صنعت پتروشیمی کشور به شمار می روند.

* ایران آماده تولید ۱۳ محصول جدید پتروشیمی به اروپا شد 

به گزارش فارس، مهمترین مزیت تولید محصولات جدید پلیمری در پتروشیمی جم را در کنار متنوع سازی سبد تولید، صادرات به بازارهای جدید اروپایی و آسیایی بوده به طوری که برای نخستین بار ایران آماده صادرات ۱۳ محصول جدید پلیمری به بازارهای آسیایی و به ویژه اروپایی می شود.

سعید شیردل مدیر بازرگانی پتروشیمی جم با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید ساعتی بیش از یک هزار و ۶۰ تن از محصولات جدید پلیمری در این مجتمع پتروشیمی فراهم شده است، گفت: با نیازسنجی انجام شده ۴۰ درصد محصولات جدید تولیدی در بازار داخلی و مابقی روانه بازارهای صادراتی می شود.

این مقام مسئول از اروپا به عنوان یکی از بازارهایی نام برد که امکان صادرات محصولات جدید پلیمری ایران وجود دارد، تصریح کرد: علاوه بر اروپا، کشورهای حوزه آسیای میانه، مرکزی، قفقاز، روسیه، ترکیه، هند و چین هم از بازارهای خریدار این محصولات استراتژیک پلیمری هستند.

تولید و صادرات محصولات جدید پلیمری در صنعت پتروشیمی آن هم در آستانه بازگشت تحریم ها و توطئه های گاه و بیگاه عربستان سعودی در بازار نفت و پتروشیمی ایران قطعا می تواند قدرت چانه زنی و تاب آوری صنعت پتروشیمی در شرایط سخت تحریم را افزایش دهد.

* بهره برداری از اولین پارک ABS ایران با مشارکت ایتالیایی ها 

همزمان با تولید ۱۳ گرید محصولات جدید پلیمری، اولین پارک تولید محصولات زنجیره رابر و ABS صنعت پتروشیمی کشور هم آماده بهره برداری شده است.

حسین صفاری رئیس امور بین الملل پتروشیمی جم با بیان اینکه مجتمع تولید رابر پتروشیمی جم، اولین و تنها تولیدکننده سه محصول SBS، SB و LCBR در هفت گرید پرکاربرد در صنعت پتروشیمی کشور است، گفت: لایسنس این مجتمع از شرکت ورسالیس ایتالیا و مهندسی پایه طرح توسط شرکت تکنی مونت ایتالیا تامین شده است.

به گفته وی این طرح بر اساس فرآیند Batch و باقابلیت تولید طیف وسیعی از انواع گریدها طراحی شده و بر اساس برنامه زمان بندی تا اواسط سال آینده این پروژه به بهره برداری خواهد رسید، ضمن آنکه واحد ABS پتروشیمی جم هم به عنوان اولین و تنها تولیدکننده ABS با تکنولوژی جدید در ۹ گرید پرکاربرد بر اساس تقاضای بازار بوده که با لایسنس ورسالیس و مهندسی تکنی مونت ایتالیا، امسال راه اندازی خواهد شد.

  نظرات